Викладачі циклової комісії економічних дисциплін провели маркетингове дослідження: живи органічно!.


На сьогоднішній день ситуація в Україні залишається вкрай напруженою, темпи скорочення населення - найбільші в Європі. За роки незалежності населення скоротилося на 8,7 млн. чоловік і на 1 січня 2015 року становить 42,6 млн. Триває процес депопуляції. Природний приріст з 1991 року і до нині залишається від’ємним. Він формується не тільки під впливом низької народжуваності, а й високої смертності. В свою чергу, смертність, є надзвичайно інформативним індикатором здоров’я населення зокрема та рівня соціально-економічного розвитку країни в цілому. Одним з факторів, який впливає на смертність, є первинна захворюваність населення, показники якої в Україні залишаються стабільно високими.

Таким чином з 50 новонароджених тільки 2-є здорових дітей.

В Україні стало проблемою народження здорової дитини. 90% випускників середньої школи вже мають ті чи інші відхилення у стані здоров'я.

Через проблеми зі здоров'ям кожен 10-й українець не доживає до 35-річного віку, і кожен 4-й до 60-річного.Здоров’я людини залежить від багатьох факторів. Вважається, що приблизно на 20% здоров’я залежить від генотипу, на 20% – від стану природного середовища, на 10% здоров’я обумовлене системою охорони здоров’я і 50% здоров’я визначає спосіб життя – умови праці, звички, моральне і психологічне навантаження, матеріально-побутові умови, взаємовідносини в сім’ї та харчування.Генетично модифікована їжа — це продукти харчування, отримані з генетично модифікованих організмів (рослин, тварин імікроорганізмів).

Синтетична їжа, яка нас вбиває. Ми всі вже звикли до йогуртів «зі смаком полуниці», сухарикам «зі смаком бекону», напоям «з ароматом лимона» і всіляким добавкам - ароматизаторам, емульгатора, консервантам, антиокислювачів та іншої «хімії» у складі йогуртів, цукерок, шоколаду, печива і навіть звичного хліба.

Натуральна їжа — це свіжа, натуральна, «жива» їжа. Це все те, що виростила сама земля. Але ми не можемо бути впевнені, що ця їжа вирощена без застосування хімікатів.

Органічна їжа – вона є найбільш природною.Це їжа, яка була вирощена або перероблена без використання синтетичних пестицидів, хімічних добрив, опромінення, впливу промислових викидів або додавання хімічних харчових добавок.

Так що ж впливає на здоров’я людини?

Тому ми задалися метою, з’ясувати як в нашому місті склались обставини з виробництвом і реалізацією органічної продукції.Лозунгом сьогоднішнього дня є – «Живи органічно».Опитування проводилось терміном в один тиждень. За цей час було опитано 164 респонденти з них 84 жінки це – 51,2 % та 80 чоловіків це 48,8 %.

З них опитано жителів м. Нова Каховка віком до 20 років 84 особи, це – 51 %, від 21-35 років 20 осіб це 12 %, від 36-55 років 39 осіб, це 24 %, від 56 років і старше 21 особа, це 13 %.Соціальний статус респондентів складався з таких категорій, як:
 • робітники – 41 особа, це 25 %;
 • службовці – 9 осіб, це 5 %;
 • підприємці – 5 осіб, це 3 %;
 • пенсіонери 21 особа, це 13 %;
 • безробітні 8 осіб – 5 %;
 • студенти 80 осіб, це 49 %. Адже молодь – це наше майбутнє, тому таку велику частку вони займають.На питання «Де ви переважно купуєте товари» опитані респонденти відповіли, що:
 • на ринку купують товари 77 осіб, це 47%;
 • в магазинах 87 осіб, це 53 %.

З результатів проведеного опитування також стало відомо, що 66 % опитаних важливо знати хто є виробником продукції, а 34 % не важливо.На питання «Яку продукцію ви вважаєте органічною» респонденти відповіли, що та:
 • На якій вказано слово «біо», «еко», «органік» - вважають 60 опитаних, це 37 %,
 • На якій є відповідне маркування вважають 75 осіб, це 46 %,
 • Продукція, яка придбана на ринку вважає 21 особа, це 13 %,
 • Інше вважають 6 опитаних, це 4 %.

Виходячи з цієї інформації, можна сказати, що населення взагалі не має уявлення, що таке органічна продукція і як її відрізнити від звичайної.Тому, тільки 35 опитаних респондентів, а це 21 % впевнені, що продукція, яку вони купують є органічною, а 129 осіб – 79 % не впевнені в тому, що коли вони здійснюють покупки, будь де, чи в магазині, чи на ринку вона є органічною та не шкідливою для їхнього здоров’я.Люди хочуть споживати не шкідливу продукцію, хочуть бути впевнені, що продукція, яку вони купують і використовують приносить тільки користь, тому 137 респонденти – 83 % хотіли постійно вживати органічну продукцію і тільки 17 % - 27 осіб не зовсім впевнені в своїй відповіді.Не дивлячись на складну ситуацію в країні, та великий рівень безробіття 65 % опитаних готові сплачувати більше і тільки третя частина опитаних не готова платити дорожче.Населення зовсім не інформовано, хто виробляє органічну продукцію та де її можливо придбати. Про це свідчить те, що тільки 12 % респондентів знайомі з виробниками, а 88 % навіть не уявляють хто виробляє таку важливу для людини продукцію.Люди готові купувати, готові платити більше. Обійшовши всі торгові точки м. Нової Каховки визначили, що власники та продавці не розрізняють органічну продукцію від натуральної, а багато з представників взагалі не знайомі з поняттям органічна продукція.

Таким чином продукцію власного виробництва ми можемо придбати на ринку, але ніякої гарантії по відношенню до її якості, умов виробництва, зберігання вам ніхто не дасть.Невеликий вибір органічної продукції реалізується в Універсамі «Симпатик», а саме це борошно вівсяне та борошно пшеничне, які мають відповідне маркування на упаковці, яке свідчить, що дана продукція є органічною.В Універсамі «Соняшник» вибір трохи більше, поруч з вівсяним та пшеничним борошном, можна ще придбати деякі круп’яні вироби.

На продукції в цьому магазині також є відповідне маркування.Звичайно, якщо у людини є потреба, то можна придбати органічну продукцію в інтернет магазинах, але ніхто, ні якої гарантії за її якість не несе. Не можна визначити в яких умовах і де вона зберігається, за яких умов відбувається транспортування. І головне не відомо куди йдуть податки з продажу даного товару, які могли залишитися на розвиток нашого міста, вони осідають в інших місцях.Якщо ми не можемо купити в магазинах готову органічну продукцію, можливо населення купує її напряму в товаровиробників?

Але це майже не можливо, тому що серед 12 підприємств сертифікованих, як органічний товаровиробник жодне не зареєстроване на території Новокаховської міської ради в Херсонській області.